Zoufalí lidé pod tlakem dluhů sedají na lep lichvářům, kteří jim vezmou byt


Někteří lidé pod tlakem hrozící exekuce zoufale rychle potřebují sehnat peníze a kvůli tomu nevýhodně prodají vlastní byt. Rezignují tak na to, aby jej nabídli k prodeji běžným způsobem a našli si kupujícího, který za něj zaplatí tržní cenu. Realizace prodeje totiž v takovém případě trvá i několik měsíců. A tak ho mnohdy během jediného dne obětují lichvářům v marné víře, že ti jim ho nakonec vrátí.

Společnosti, které půjčky prodávají, totiž za půjčku ve výši pár set tisíc korun už ani nechtějí ručení několikamiliónovým bytem, nýbrž rovnou žádají převod bytu na sebe.

Slibují, že když pak dlužník vše splatí coby nájemník, tak vlastnictví bytu zase převedou zpět na něho.

Realita ale bývá jiná. Milostivě nechají dlužníka v bytě chvíli jako nájemníka, ale pak ho bez pardonu vyhodí.

To se přesně stalo i Miroslavu K. z Prahy. Je ale jen jeden z tisíců. Měl byt 2 1 o výměře 72 m2 v poměrně ceněné ulici na Praze 7. Potřeboval 600 tisíc korun, aby se vyplatil ze tří exekucí. Zažádal o půjčku akciovou společnost registrovanou v USA slibující již v názvu kredit, tedy půjčku, pro soukromé osoby.

Za 600 tisíc mají šmahem milióny

„Stejně jako ostatní žadatelé musel složit poplatek 10 tisíc korun. Místo půjčky, která podle dohody měla přijít do pěti dní, si ho pozvali do kanceláře v Pardubicích. Tam měl podepsat úvěrovou smlouvu,“ rekapituluje advokátka Soňa Sedláčková, která se s případem seznámila.

Místo toho mu ale ve firmě sdělili, že když je na něho uvalena exekuce, tak nejlepším řešením by bylo, kdyby na společnost převedl byt za 600 tisíc s tím, že jakmile půjčku splatí, byt bude převeden zpět na něj. Byty v této lokalitě a rozměrech se prodávají za několik miliónů korun, ne za statisíce.

Přesto jim to Miroslav K. podepsal. Peníze do ruky však samozřejmě žádné nedostal. Vše šlo rovnou na vyplacení exekucí, jejichž věřitelé uplatňovali na bytě zástavní právo. Byt tak místo jemu připadl lichvářům.

„Ještě tentýž den byla mezi panem K. a kreditní společností uzavřena nájemní smlouva na byt, ve které se pan K. zavázal platit nájemné ve výši osmi tisíc korun, tedy přesně ve výši odpovídající splátce,“ dodala Sedláčková.

Dodatek smlouvy byl ranou do vazu

Nájemní smlouva byla uzavřena na deset let s předkupním právem ve prospěch nájemce, tedy pana K. „Jenže o půl roku později, v srpnu 2012, mu k nájemní smlouvě podstrčili podepsat dodatek, kterým se toto předkupní právo ruší. Následující měsíc ho vyzvali, aby odstranil porušování smlouvy, když tvrdili, že byt není udržován v pořádku. Ještě tentýž měsíc dostal výpověď,“ popisuje advokátka Sedláčková.

Výpovědní doba uplynula v lednu 2013. Advokáta vyhledal pozdě. „Šedesátidenní lhůtu pro napadení platnosti výpovědi prošvihl, výpověď byla proto platná. Byt firma následně prodala v aukci za několik miliónů. Nyní se logicky o svá práva k užívání bytu hlásí již jeho nový vlastník,“ uzavřela Sedláčková.

Pan K. o něj definitivně přišel. „Podal sice trestní oznámení, ale i kdyby někoho odsoudili, tak k čemu mu to je? Bude mít v ruce sice rozsudek, ale proti společnosti, která si peníze uložila bůhví kam. Firma má totiž neprůhlednou vlastnickou strukturu; registrována je v daňovém ráji a účetní závěrky nezveřejňuje, i když je to ze zákona povinné,“ shrnuje Sedláčková.

Společnost v klidu přesto dál podniká, berňák ani obchodní soud ji zjevně neprohánějí, byť by k tomu důvod zjevně měly. Podle Sedláčkové není proti drzosti lichvářů, ale i hlouposti postiženého muže v této fázi už prakticky žádná pomoc. „Můžu oddálit vystěhování, ale to je tak všechno,“ říká advokátka.

 

dluhovaporadnakladno se představuje:

Pomáháme lidem, kteří se zadlužili a nezvládají splácet, dluhy jim přerůstají přes hlavu. Poskytujeme veškeré služby týkající se soudního oddlužení. Právní servis. Konzultace v poradně je zdarma. Každý dluh má řešení! Ale je třeba se konečně odhodlat a přenechat své starosti nám.
Příspěvek byl publikován v rubrice Lichváři. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Zoufalí lidé pod tlakem dluhů sedají na lep lichvářům, kteří jim vezmou byt

 1. V dubnu tohoto roku, tj. 2013, nás v DLUHOVÉ PORADNĚ Kladno navštívila klientka, maminka na mateřské dovolené. Přišla si pro radu a ta u nás nic nestojí. A nejen maminky na MD!

  Loni – někdy před vánočními svátky (to dochází moc věcí i peněz) – se totiž nějak nemohla dopočítat, kolik má kde půjček a kde všude musí platit splátky. Tu týdně (společnostem, které klienti sami přejmenovali na „cashovky“ (čti: „kešovky“)), tu měsíčně – tyhle splátky si zase banky strhávaly automaticky, jakmile mateřská dorazila na účet.

  Klientka měla partnera (nikoli manžela a nikoli otce svého děťátka – biologický otec se ani nerozpakoval s placením výživného, takže byla odkázána jen na bídný rodičovský příspěvek). Partner klientky však sám řešil exekuce a byl pevně rozhodnutý pro osobní bankrot. Jeho partnerka (zpátky: naše klientka) by se ráda také rozhodla pro osobní bankrot, neměla však dostatečné příjmy a nikoho, kdo by jí podepsal tzv. smlouvu o důchodu, tedy závazek, že jí bude 3. osoba přispívat na splácení dluhů po dobu 5 let. Partner pochopitelně byl ze hry, pokud si chtěl vyřešit své dluhy, nemohl se zavazovat platit ještě „cizí“.

  Největší překvapení si však klientka nechala na konec. V prosinci 2012 si totiž vzala půjčku 500 tisíc s tím, že za tři měsíce vrátí 800 tisíc..!!! (= lichva, tj. např. 60% navíc za 3 měsíce). Ona, na mateřské dovolené. Partner ve společné domácnosti, ve spárech exekutorů. Oni dohromady, na lopatě lichvářů.

  Zapomněl jsem totiž zdůraznit, že klientka si půjčku na 3 měsíce vzala na zástavu nemovitosti, rodinného domu v Kladně-Švermov. Podobné domy tam mají hodnotu cca 1,9 mil. Kč. Zástava byla tedy cca na 1/4 domu. Zdálo se. A klientka se vzápětí probudila do kruté reality. Ona totiž nepodepsala Smlouvu o půjčce se zástavou, ani Leasingovou smlouvu (zpětný leasing). Ona už totiž nebyla ani majitelkou domu a jediné co ji čekalo, bylo vystěhování. Spojili jsme se telefonicky s pánem, který ji v prosinci 2012 navštívil. Působil prý důvěryhodně, mile, vše jí vysvětlil a vůbec měl velkou účast s jejím osudem a s problémy, do kterých se (ne vlastní vinou) dostala. A konec konců, ani pořádně nevěděla, jaké podmínky ve smlouvě podepsala. Snad s výjimkou toho, že má do 15.3. 2013 vrátit půjčku navýšenou o 300 tisíc. Byl duben. Ale to vše nebyl apríl! Prý si za to „naše společná klientka“ mohla sama – pravil onen „hodný pán“ do telefonu a bylo zjevné, že ve svém postoji otočil. Mimo jiné i proto, že klientka 800 tisíc neměla, tak co měl dělat?

  Ano, podepsala smlouvu někde v obýváku u kafe s mlíkem, nabídla i první vánoční cukrátka a těšila se, jak štědré, bohaté a veselé první Vánoce dopřeje svému děťátku. Vánoce, na které budou všichni tři dlouho vzpomínat a na které do smrti nezapomenou. V tomto jediném se jí představy naplnily. Snad až na to, že tím třetím nebylo nemluvně (to zdaleka nemělo rozum), ale ten hodný „strejda“, co jim půjčil půl mega!

  A naši dva klienti? Dodnes mají u nás v DLUHOVÉ PORADNĚ v Kladně podklady ke svým půjčkám, kreditkám a exekucím. A snad z jistého pocity hanby (úplně ZBYTEČNĚ!) se o ně nehlásí a nereagují ani na telefonáty ani na sms. Bohužel… I to se stává. Jenže my umíme pomoci jen těm, kdo o to stojí… Chyby děláme všichni, jen někteří z nás je opravdu chtějí napravit…

  © FOR

Co Vy na to? Podělte se o svou zkušenost, názor.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s